U Varaždinu lampionima ispisano ime Vukovara i odana počast svim žrtvama preminulima 1991. godine

17.11.2021.
U Varaždinu lampionima ispisano ime Vukovara i odana počast svim žrtvama preminulima 1991. godine

U Varaždinu je danas na Trgu kralja Tomislava lampionima ispisano ime grada Vukovara u čast i sjećanje na sve žrtve preminule u herojskom gradu 1991. godine. Ovime je dan uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje dostojanstveno odana počast poginulim braniteljima Vukovara i Škabrnje, kao i svim nedužnim poginulim civilima.

Obilježavanje su tradicionalno dan uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje organizirali Grad Varaždin i Varaždinska županija u suradnji s udrugama branitelja Domovinskog rata.

- Žitelji Varaždina i cijele Varaždinske županije moraju biti itekako ponosni, jer smo u Domovinskom ratu dali veliki doprinos oslobađanju cijele domovine. Moramo se prisjetiti svih naših žrtava, posebno onih koji su prvi bili u Vukovaru, a to su pripadnici Policijske uprave Varaždin iz Varaždinske i Međimurske županije, pripadnici Specijalne jedinice policije „Roda“, kao i pripadnika 7. gardijske brigade i 104. brigade koji su se borili na ratištima diljem Lijepe naše. Prisjećamo se danas i žrtava u Škabrnji, mjesta koje je cijelo bilo zavijeno u crno jer svaka kuća imala poginuloga člana. Obaveza svih nas je, ne samo ovih 30 godina, nego i svih sljedećih godina govoriti o žrtvama kako nikada ne bili zaboravljeni, a posebno ne smijemo šutjeti o nestalima tako dugo dok se neće znati sudbina posljednjega od njih – rekla je Nadica Dreven Budinski, saborska zastupnica, izaslanica župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka.

Vukovar i Varaždin su gradovi partneri, gradovi koji su svoje prijateljstvo učvrstili u tim najtežim danima 1991., a varaždinska policija dala je neizmjeran doprinos obrani Vukovara, napomenuo je gradonačelnik Neven Bosilj. 

- Sjećajući se dana kada je iz razorenog Vukovara potekla ona tužna kolona ispaćenih ljudi, sjećamo se slika koje su tada obišle cijeli svijet. Vukovar je tada postao ostao simbol stradanja, ali i konačne pobjede u Domovinskom ratu. Danas su Varaždin i Vukovar dva ponosna grada, ponosna na svoju ulogu u Domovinskom ratu. I dok je Varaždin u rujnu 1991. uspio ostvariti značajnu pobjedu kojom su osvojene velike količine naoružanja, Vukovar je braneći cijelu Hrvatsku položio velike žrtve. Te žrtve bile bi uzaludne kad nove generacije ne bi nastojale graditi suverenu, modernu, pravedniju i bolju Hrvatsku. Odlučnost, nadahnuće, ustrajnost i domoljublje vrline su koje su krasile branitelje Vukovara, ali i vrline koje nam trebaju i danas kako bi gradili zemlju za koju su oni tada dali svoje živote – rekao je gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj.

Prije 30 godina, 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, prestao je hrabri otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru. Tijekom borbi i nakon ulaska srpskog okupatora, u Vukovaru je poginulo više od 500 branitelja i 1.700 civila, dok je oko 8.000 ljudi bilo odvedeno u srpske logore. Još se i danas veliki broj nedužnih ljudi vodi na popisu nestalih. Istoga dana stradala je i Škabrnja, malo mjesto u Zadarskoj županiji koje je isto tako bilo zavijeno u crno. U obrani tog mjesta poginula su 84 branitelja i civila.

Među stradalima bila su i djeca. U sjećanje na sve žrtve pjesmu „Stoji grad“ Hrvoja Hegedušića izvela je Vida Huzjak, predsjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Varaždina. Župnik Župe svetog Nikole, prečasni Stjepan Najman predvodio je molitvu za sve poginule, nestale i ranjene.

Galerija slika

Podkategorije

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće