Obilježen Međunarodni dan sestrinstva - župan Stričak: Opremu i zgrade mogu imati svi, ali ljudi su ti koji čine iskorak, razliku, prevagu, a vi to činite!

12.5.2022.
Obilježen Međunarodni dan sestrinstva - župan Stričak: Opremu i zgrade mogu imati svi, ali ljudi su ti koji čine iskorak, razliku, prevagu, a vi to činite!

Međunarodni dan sestrinstva tradicionalno se obilježava 12. svibnja, na dan rođenja utemeljiteljice i začetnice modernog sestrinstva Florence Nightingale. Ovogodišnjim sloganom „Snaga je u zajedništvu“ medicinske sestre i tehničari željeli su odaslati poruku da investiranje u sestrinsku profesiju znači jačanje zdravstvenog sustava u cjelini. U organizaciji Opće bolnice Varaždin i Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara – Podružnica OB Varaždin organizirana je prigodna svečanost kojom se željelo javnosti ukazati na nemjerljiv doprinos medicinskih sestara i tehničara, ali i izazov s kojim se hrvatski zdravstveni sustav susreće, a to je njihov nedostatan broj. Istaknula je to, između ostalog, u svom govoru i predsjednica podružnice OB Varaždin HSSMS-MT Vlasta Vuković Hoić.

- Medicinskih sestara i tehničara u Hrvatskoj nema. Danas su sestre tražena roba. Nažalost, školujemo sestre da pružaju zdravstvenu njegu građanima zapadne Europe. Bojim se da ćemo doći u situaciju da ćemo morati zatvarati odjele i nećemo moći pružiti zdravstvenu skrb našim građanima. Sve su to problemi za koje očekujemo pomoć cijele društvene zajednice, jer građani ove zemlje zaslužuju najbolju moguću zdravstvenu skrb i njegu – rekla je Vlasta Vuković Hoić.

Predsjednica Podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara Varaždinske županije Željka Gajski napomenula je kako su problemi nedostatka medicinskih sestara i tehničara prisutni već desetak godina.

- Prema registru Hrvatske komore medicinskih sestara od 2013. godine do danas iselilo je 2500 medicinskih sestara. Naravno da to utječe na naš zdravstveni sustav i to svakodnevno osjećamo – upozorila je Željka Gajski.

Medicinskim sestrama i tehničarima što svojim radom, ljubavlju i požrtvovnošću svakodnevno podižu kvalitetu liječenja bolesnika i njihov boravak u bolnici čine lakšim zahvalila se pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Opće bolnice Varaždin Anica Sekovanić.

- Medicinske sestre i tehničari su stup zdravstvenog sustava od hitnih prijema, trijaže, jedinica intenzivne njege. Brinu o zdravstvenom stanju intenzivnih bolesnika, djecu, skrbe o palijativnim bolesnicima; što zahtijeva organiziranost u radu, samopouzdanje, smirenost i empatiju. To su vrline koje opisuje medicinsku sestru i ona zaslužuje da se njezin status vrednuje i poštuje u društvu – izjavila je Anica Sekovanić.

Zahvalu im je uputio  i ravnatelj Opće bolnice Varaždin Damir Poljak.

- Hvala vam na svemu što radite kako bi naš zdravstveni sustav funkcionirao bez većih problema. Susrećući se s nevidljivim neprijateljem zvanim koronavirus u posljednje dvije godine našli smo se u dosad nezapamćenoj situaciji i tu ste vi odigrali važnu ulogu. Bez vas bi teško izgurali te teške dane, koji su nadam se, sada iza nas. Hvala vam na svakom prekovremenom satu, požrtvovnosti i nesebičnoj brizi za svakog pacijenta. Nezamjenjiv ste kotačić u funkcioniranju zdravstvenog sustava od patronaže do intenzivne skrbi. Trudit ćemo se pružiti vam još bolje uvjete kako bi vam se odužili za povjerenje koje dajete našim pacijentima i njihovim obiteljima kako bi što lakše i bezbolnije prebrodili boravak u bolnici – rekao je ravnatelj Poljak

Svečanosti je prisustvovao i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, naglasivši četiri prioritete Varaždinske županije po pitanju podizanja kvalitete zdravstvene skrbi. 

- Prvo je da izgradimo potreban građevinski prostor. Dnevna bolnica i objedinjeni hitni bolnički prijem su gotovi, slijedi opremanje. U Varaždinskim Toplicama do kraja godine bi trebao biti završen Spinalni centar. U pripremi su izgradnja Centralnog operacijskog bloka i nova zgrada Zavoda za javno zdravstvo. Kao drugo, vodimo brigu o nabavi dijagnostičke medicinske opreme. Treće se odnosi na edukaciju i usavršavanje svih zdravstvenih djelatnika, liječnika, medicinskih sestara i tehničara. A četvrto je briga o njihovom standardu, poglavito mladih preko sufinanciranja kamata za stambene kredite. Iskorak u zdravstvu dat će i budući Regionalni centar kompetentnosti iz zdravstva koji se gradi pri Medicinskoj školi i naravno Sveučilište Sjever. Zbog toga smo korak ispred. Opremu i zgrade mogu imati svi, ali ljudi su ti koji čine iskorak, razliku, prevagu, a vi to činite – zaključio je župan Stričak.

Uz prigodan glazbeni program kojeg su izveli učenici Glazbene škole Varaždin, okupljeni su se kroz predavanje Tihane Đumić, mag.psih. mogli upoznati i s temom „Komunikacija kao izvor stresa, ali i pokretačke snage kolektiva.

Svečanosti su prisustvovale i pročelnica UO za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, v.d. pomoćnice ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor OB Varaždin Dubravka Dobec-Gorenak i pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv.prof.dr.sc. Marijana Neuberg.

Podkategorije

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće