Na godišnjoj smotri Hrvatskog husarskog zdruga članovi Husarske garde Varaždinske županije i Bjelovarskih graničara – husara 1756. plijenili pažnju rasnim konjima, odorama i nastupom

%PM, %17 %747 %2023 %16:%Jun
Na godišnjoj smotri Hrvatskog husarskog  zdruga članovi Husarske garde Varaždinske županije i Bjelovarskih graničara – husara 1756. plijenili pažnju rasnim konjima, odorama i nastupom

U sklopu najveće turističke i zabavne manifestacije Terezijane, u Bjelovaru se održala godišnja smotra Hrvatskog husarskog zdruga na kojoj su  se članovi Husarske garde Varaždinske županije i Bjelovarskih graničara – husara 1756.   postrojili  u Bjelovarskom parku ispred paviljona, a smotru su svojim nastupom uveličali i članovi Pukovnije Orehovečki, članovi Kravat pukovnije te članovi udruge Vitezovi kraljevskog grada Jajca.

Prijavak je predsjedniku Hrvatskog husarskog zdruga Mirku Krambergeru podnio zapovjednik Hrvatskog husarskog zdruga pukovnik Josip Trogrlić, a svečanosti su nazočili i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, izaslanik Predsjednika Hrvatskog Sabora Gordana Jandrokovića Mladen Marinković, gradonačelnik Grada Bjelovara Dario Hrebak, ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć u Ministarstvu branitelja Dinko Tandara, pročelnik za poljoprivredu Bjelovarsko-bilogorske županije Zlatko Pavičić te izaslanik župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka Tomislav Pajtlar, pomoćnik pročelnice Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana. 

Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak je u svom obraćanju svima zaželio ugodan boravak u Bjelovaru naznačivši pritom kako se ova smotra odlično uklapa u Terezijanu, manifestaciju koja svake godine privlači sve više posjetitelja.

U ime Varaždinske županije pozdravne riječi uputio je Tomislav Pajtlar koji je podsjetio kako se Hrvatski husarski zdrug osnovao u Varaždinu i to na inicijativu župana Anđelka Stričaka i predsjednika Husarske garde Mirka Krambergera.

-Osnivanjem Hrvatskog husarskog zdruga nastojimo baštiniti bogatu i slavnu hrvatsku povijest, a članovi ovog zdruga upravo to i rade. Njihova ljubav prema plemenitim životinjama - konjima, entuzijazam te domoljublje su najbolji primjer kako se poštuje i cijeni naša povijest. Drago nam je da smo se nakon Varaždina imali prilike okupiti u Bjelovaru i na taj način uveličati tradicionalnu turističku manifestaciju Terezijanu. Sve povijesne postrojbe koje djeluju u Republici Hrvatskoj služe nam na ponos jer predstavljaju našu tradiciju i povijest – rekao je Pajtlar.

Predsjednik Hrvatskog husarskog zdruga, ujedno i predsjednik Husarske garde Varaždinske županije Mirko Kramberger je rekao kako je cilj osnivanja Zdruga bio ujednačavanje načina zapovijedanja i ponašanja na raznim manifestacijama, ali i nošenja istih oznaka na odorama te zajedničkih nastupa na domaćim i inozemnim nastupima, a s njime se složio i zapovjednik Hrvatskog husarskog zdruga pukovnik Josip Trogrlić, ujedno i zapovjednik Bjelovarskih graničara – husara 1756. koji se zahvalio svim povijesnim postrojbama na dolasku naglasivši kako konjaničke husarske postrojbe gaje ljubav prema Domovini njegujući tradiciju ovih krajeva.

Podkategorije

Our website uses Cookies to improve your user experience and keep track of your visit.
Read more...

Okay Remove cookies