Službeni internet portal Varaždinska županija

U Varaždinskoj županiji više od 800 polaznika programa cjeloživotnog učenja

OBJAVLJENO 27.09.2019.

Više od 800 ljudi iz Varaždinske županije je u prošloj školskoj godini polazilo programe cjeloživotnog učenja u županijskim srednjim školama, istaknuto je danas, 27. rujna, u Županijskoj palači na svečanosti obilježavanja Tjedna cjeloživotnog učenja.

- Cjeloživotno učenje danas je aktualnije nego ikada. Od društva nezaposlenih došli smo do situacije u kojoj je potraga za radnicima velika, premještanja s jednog na drugo radno mjesto sve su češća, a traže se i prekvalifikacije. Podaci govore da je u Hrvatskoj svega 2,4 posto ljudi spremno i ulazi u jedan od oblika cjeloživotnog učenja, dok je europski prosjek 15 posto. Stoga smo posebno zadovoljni što se u našim srednjim školama provode programi za koje vlada dobar interes. „Osvježili“ smo pojedina zanimanja za koja je tijekom godina prestajao interes, i to u suradnji s Obrtničkom komorom, Hrvatskom gospodarskom komorom, poduzetnicima i Zavodom za zapošljavanje. Sve su to procesi i programi koji traju i koji će u dogledno vrijeme dati rezultate – istaknuo je zamjenik Tomislav Paljak.

Varaždinska županija potiče i provodi programe vezane uz cjeloživotno učenje, koje je prezentirao pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek.

- Od više od 800 ljudi koji su u prošloj školskoj godini pohađali jedan od programa cjeloživotnog učenja u županijskim srednjim školama, njih čak 650 je edukaciju platilo. To je dodana vrijednost koju daje obrazovni sustav Varaždinske županije, a ni financijski iznos nije zanemariv jer su škole na tim programima ostvarile 1,9 milijuna kuna prihoda. Istovremeno, nama su podaci o tome koji se programi pohađaju povratna informacija o tome što tržište u realnom vremenu traži. Upravo prema tome prilagođavamo upise u našim strukovnim školama – naveo je pročelnik Huđek.

Zamjenik župana Tomislav Paljak je uručio potvrde ravnateljima osnovnih i srednjih škola koji su pohađali edukaciju „Upravljanje financijama“ koja je tijekom školske godine 2018./2019. provedena u suradnji s Fakultetom organizacije i informatike Varaždin. U znak zahvale uručio je i zahvalnice svim predavačima u programima edukacije te posebno zahvalio dekanu FOI-a prof. dr. sc. Nevenu Vrčeku, koji je prisustvovao svečanosti.

Potvrde su uručene i predavačicama Centra izvrsnosti za komunikaciju, koji je bio nositelj programa edukacije pod nazivom „Edukacija voditelja i mentora darovitih učenika u Centrima izvrsnosti Varaždinske županije za sudjelovanje u postupku obrade potencijalno darovitih polaznika i rad s njima“.

Podsjećamo, Tjedan cjeloživotnog učenja je UNESCO-va inicijativa pokrenuta 1999. godine, a svake godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija.

NAJČITANIJE NOVOSTI