Službeni internet portal Varaždinska županija

Međunarodni dan starijih osoba proslavljen i u Domu za starije i nemoćne osobe

OBJAVLJENO 01.10.2019.

Uz pjesmu, recitacije, prigodne govore te druženje, u Domu za starije i nemoćne osobeVaraždin već tradicionalno je obilježen Međunarodni dan starijih osoba, koji se svake godine obilježava 1. listopada. Članovi domskog pjevačkog zbora i literarno-dramske sekcije izveli su prigodni program, a polaznici Dječjeg vrtića bajka iz Varaždina također su uveličali svečanost. Čestitke su korisnicima Doma uputili i zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin te ravnateljica Doma Vesna Vidović Oreški, a prisutni su bili i Mira Letić, predsjednica Upravnog vijeća Doma te Miladin Žerajić, potpredsjednik Upravnog vijeća.

Nakon pozdravnih riječi ravnateljice Doma koja je u svom govoru naglasila važnost obilježavanja ovoga dana te je pritom istaknula  kako je veliki broj korisnika osim mnogih zanimanja  u svom životu imao i ono najljepše zanimanje, a to je biti djed odnosno baka.  -Imamo lijepu suradnju s Dječjim vrtićem "Bajka", i zato smo odlučili uključiti i djecu u program obilježavanja. Dom za starije i nemoćne osobe ima kapacitet od 360 korisnika i uvijek je popunjen, a osim smještaja, više od 20 godina pruža i izvaninstitucionalnu brigu o starijima. Tako imamo Klub za starije osobe koji okuplja dosta ljudi koji nisu u domu, iz gradskog i prigradskog područja. U klubu se ljudi  mogu družiti i razvijati svoje vještine– rekla je ravnateljica.

Zamjenik župana Vugrin je u svom govoru naznačio kako se razvijenost društva očituje u tome kako se to isto društvo ophodi prema najranjivijim skupinama, a starije osobe svakako spadaju u takvu skupinu.

- Već sada osobe starije od 65 godina imaju veći udio u stanovništvu nego djeca do 14 godina, a kroz 30-ak godina će to biti i dvostruko više. Dakle, moramo osigurati kvalitetno, sigurno i aktivno starenje. Ovaj Dom za starije je dobar primjer, već je počela energetska obnova, što je financijski zahtjevan projekt vrijednosti preko 31 milijun kuna. Završetak tog projekta očekujemo u kolovozu sljedeće godine, a korisnicima će omogućiti ugodniji boravak, među ostalim, i zahvaljujući klimatizaciji prostora – rekao je zamjenik župana te zaključio kako je svjetski trend kojeg je i Županija prihvatila  deinstitucionalizacija, koja omogućava da ljudi što duže ostanu kod kuće.

-Tu imamo nekoliko projekata, a jedan od njih je "Pomoć u kući" koji provodi Društvo Crvenog križa Varaždinske županije još od 2002. godine, uz financiranje Varaždinske županije i djelomično jedinica lokalne samouprave. U sklopu tog projekta gerontodomaćice posjećuju starije ljude i pomažu im. Isto tako prije dvije godine županijski Crveni križ, uz financiranje iz EU fondova, pokrenuo je s partnerima i projekt u sklopu kojeg je zaposleno još 29 gerontodomaćica koje brinu o 145 osoba. Također nam se otvara i mogućnost prijave na natječaj za otvaranje centara za dnevni boravak starijih osoba, na kojem možemo dobiti bespovratna sredstava u iznosu do 15 milijuna kuna po projektu. Vezano uz to Županija priprema ukupno  četiri takva centra. Centre inače planiramo izgraditi u Varaždinu, Ivancu, Ludbregu i Novom Marofu, dakle ravnomjerno po cijeloj Varaždinskoj županiji – poručio je zamjenik župana Vugrin.

Napomenimo, kako se proglašenjem Međunarodnog dana starijih osoba želi potaknuti države da starijim članovima osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im sudjelovanje u društvu u skladu s njihovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima.

NAJČITANIJE NOVOSTI