Ažuriranjem „Zelenog biltena 2015" obilježen Dan planeta Zemlje

OBJAVLJENO 21.04.2017.

Povodom svjetskog Dana planeta Zemlje koji se svake godine obilježava 22. travnja, Upravni odjel za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije te Savez udruga Dravska liga ažurirali su „Zeleni bilten 2015“, koji je pripremljen s ciljem poboljšanja javnog dijaloga, informiranja javnosti i osnaživanja suradnje između lokalne vlasti i organizacija civilnog društva te građana, kao i radi transparentne politike zaštite okoliša i prirode u Varaždinskoj županiji koja uključuje sve dionike zaštite okoliša.

Varaždinska županija je jedina koja je izdala takav bilten, a izdavanjem se želio olakšati pristup informacijama i sudjelovanju javnosti u pitanjima zaštite okoliša, prirode te biološke raznolikosti. U biltenu je navedeno 13 inspekcijskih službi koje su do sada prepoznate kao najčešće kontaktirane u pitanjima negativnih posljedica po okoliš, kao i ciljane institucije kojima se može javnost obratiti, bilo upitom bilo prijavom. Uz svaku inspekciju i instituciju naveden je i djelokrug postupanja, puna adresa kao i telefonski kontakti, a pregledno su iskazane i informacije o zaštićenim dijelovima prirode i područjima ekološke mreže u našoj županiji. Tako građani na jednom mjestu imaju popis inspekcijskih službi s kontaktima, koje je zbog promjena u ustrojstvu i /ili nadležnosti te bilo kojih drugih promjena potrebno ažurirati.

Pozivamo Vas da zajedničkim snagama čuvamo i uvažavamo potrebe zaštite prirode i okoliša i potičemo održiv razvoj jer poduzimanjem malih koraka u našim domovima, školama i tvrtkama, zajedno možemo dati velik doprinos održivom razvoju. A s obzirom da se prostor Varaždinske županije odlikuje velikom biološkom i krajobraznom raznolikošću, čuvajmo ga i brinimo se za njega!

Podsjetimo, u Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje sustavno obilježava od 1990. godine kroz organizirane edukativne, informativne i medijski popraćene aktivnosti kojima se politiku, javnost i građanstvo poziva na uvažavanje potrebe zaštite prirode i okoliša te poticanje održivog razvoja.

Zeleni bilten možete pronaći: http://bit.ly/2oYdNZU