Službeni internet portal Varaždinska županija

Povodom Svjetskog dana nepušenja održano stručno predavanje o štetnostima i posljedicama pušenja

OBJAVLJENO 28.05.2018.

Povodom Svjetskog dana nepušenja, a u organizaciji Udruge oboljelih i liječenih od karcinoma pluća „Kaj sad?“ i Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije u Skupštinskoj dvorani Županijske palače održano je stručno predavanje na temu pušenja. Predavanja su bila namijenjena javnosti te učenicima srednjih škola zdravstvenih usmjerenja i članovima udruga iz područja zdravstva.

Pušenje predstavlja jedan od najvažnijih javnozdravstvenih problema. Povezano je s vodećim uzrocima smrtnosti kako u Hrvatskoj tako i na razini Varaždinske županije, poput kardiovaskularnih oboljenja, i drugih vodećih malignih oboljenja kao što su karcinom pluća i bronhija. U tom smislu potrebno je jačati preventivne strategije, kao i tretmane koji služe za odvikavanje od pušenja – moglo se između ostalog čuti na stručnom skupu.

Pušenje kao javnozdravstveni problem složena je tematika obzirom da se tiče i zakonske regulative, reklamiranja, ali i dostupnosti duhanskih proizvoda, posebice djeci – istaknula je Irena Stipešević-Rakamarić, dr. med., spec. javnog zdravstva, voditeljica Djelatnosti javnog zdravstva i socijalne medicine ZZJZ Varaždinske županije.
- Prema Global Youth Tobacco Survey, studiji koja je uključivala djecu od 13 do 15 godina, podaci za Hrvatsku za 2016. godinu ističu da je 47,2 posto učenika „nešto“ pušilo, a 17,3 posto njih je konzumiralo neki duhanski proizvod i to jednom u posljednjih 30 dana. Rezultati Global Adult Tobacco Survey – studije kod odraslih, starijih od 15 godina pokazuju kako 35 posto muškaraca, odnosno 25 posto žena svakodnevno puši, a još okvirno 3,5 posto su povremeno pušači. Stoga se može reći, kako je svaki treći odrasli Hrvat pušač. Najviše pušača u dobi je od 25 do 44 godina starosti. Dakle riječ je o mlado radno aktivnom stanovništvu. Dok drugu veću skupinu čine pušači u dobo od 45 do 64 godine, što je vrlo važno zbog etiološke povezanosti s kardiovaskularnim oboljenima koji se češće događaju u toj dobi, a nažalost uočava se pomak i prema mlađem radno aktivnom stanovništvu - istaknula je Irena Stipešević-Rakamarić.

Ovisnost o pušenju je kao i svaka ovisnost kronično recividirajuća bolest – upozorila je na predavanju liječnica u Odjelu za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti ZZJZ Varaždinske županije Mateja Grizelj.
- Istraživanja pokazuju da čak 70 posto osoba koje puše imaju želju prestati pušiti. Često ljudi pokušaju, ali ne uspiju. Moja poruka je da od toga ne odustanu. Svakim pokušajem prestanka pušenja postaje veća šansa da se zapravo i prekine ovisnost. Mi kao Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, odnosno u našem Centru za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje pružamo pomoć osobama koje imaju probleme s ovisnostima o cigaretama. Mogu doći do nas, bez uputnice na adresu Pavlinska 8 u Varaždinu. Međutim, važno je za naglasiti kako osoba sama mora donijeti odluku, a obitelj joj mora pomoći u tom njenom nastojanju. Mi kao stručne osobe možemo pružiti pomoć u vidu savjetovanja, pružanja informacija, a liječnik u vidu pripisivanja određenih lijekova.

Podršku stručnom skupu dala je i Varaždinska županija.
- Ovo je još jedna prilika da povodom Svjetskog dana nepušenja skrenemo pozornost javnosti na štetnosti i posljedice pušenja s posebnim osvrtom na probleme osoba koje su oboljele od karcinoma pluća. Učestala istraživanja pokazuju kako je to akutni problem koji je nerješiv ako se ne podigne svijest o važnosti nepušenja. I upravo zahvaljujući današnjim dionicima, eminentnim stručnjacima pokušat ćemo, s jedne strane, potaknuti barem na razmišljanje užu i širu javnosti da prestanu pušiti, a s druge strane da se dobiju konkretne upute, saznanja i iskustva kako je živjeti s karcinomom pluća. Kako i na koji način ljudi koji se bave tom problematikom pomažu ljudima da se suoče s tom dijagnozom, da prebrode te teške traumatske situacije i životne neprilike i nastave što kvalitetnije živjeti – izjavio je zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak.

O štetnosti pušenja i posljedicama pušenja na zdravlje govorio je i Vilim Kolarić, dr. med., subspec. pulmolog, iz Službe za plućne bolesti i TBC Klenovnik Opće bolnice Varaždin, dok je predavanje o karcinomu pluća izlagala Dijana Ječmenica, dr. med., također iz Službe Klenovnik.

NAJČITANIJE NOVOSTI