Službeni internet portal Varaždinska županija

Održana javna tribina pod nazivom „30 godina Erasmus programa“

OBJAVLJENO 06.05.2017.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna, tijekom kojeg se obilježavaju dva važna datuma u povijesti Europske unije, 5. svibnja - Dan osnivanja Vijeća Europe i 9. svibnja - Dan Europe, na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu održana je javna tribina pod nazivom „30 godina Erasmus programa“.

Tribinu je organizirala Varaždinska županija u suradnji s Fakultetom organizacije i informatike, a sudionici javne tribine imali su priliku saznati informacije o mogućnostima sudjelovanja obrazovnih ustanova i pojedinaca u projektima financiranim iz Erasmus ( danas Erasmus +) programa, kako na nacionalnoj, tako i na regionalnoj razini, ali i čuti iskustva sudionika koji su studirali, bili na osposobljavanju, radu ili volontiranju u inozemstvu.

Zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić obrativši se svim prisutnima izrazio je zadovoljstvo održanom tribinom naglasivši kako se zaista radi o vrlo zanimljivim predavanjima.

- Moram priznati kako mi se zapravo sviđa ideja što smo se po prvi puta spojili kao Županija sa Fakultetom organizacije i informatike u obilježavanju Europskog tjedna, jer kad se te dvije institucije spoje nastaje jedna odlična priča koju već dugi niz godina razvijamo, a u posljednje vrijeme sve više intenziviramo. Smatram da time svim građanima županije, a nadam se i svim mladim ljudima koji su studenti ili će to postati, zapravo šaljemo jednu dobru poruku. Iz iskustva znam da FOI jako puno ulaže u međunarodnu suradnju i međunarodne projekte, a o situaciji Varaždinske županije, što se tiče sudjelovanja u Erasmus + programu danas će govoriti naš pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav  Huđek – istaknuo je zamjenik Kišić te dodao kako je to nešto što Županija jako dobro radi te se nada da će „sutra“ i grad to isto tako dobro raditi.

Prodekanica za znanstveno istraživački rad i međunarodnu suradnju Fakulteta organizacije i informacije izv.prof. dr.sc. Nina Begičević Ređep u svom obraćanju objasnila je kako je Erasmus, program koji je usmjeren na jačanje znanja, vještina i zaposlenosti europskih građana te unapređenje obrazovanja, osposobljavanje i rad u području mladih i sporta.

-Erasmus + novi program pokrenut je u siječnju 2014. godine s ukupnim proračunom od gotovo 15 milijardi eura tijekom sedam godina, što je 40% više od prethodne razine. Program nudi bespovratna sredstva EU-a za četiri milijuna ljudi između 2014. i 2020. godine, a uključuje dva milijuna studenata u visokoškolskim ustanovama i 300 tisuća članova osoblja. Program će financirati 135 tisuća razmjena studenata i osoblja koja uključuju neeuropske zemlje partnere. U razdoblju od 2009. do danas na FOI-ju je na studijskom boravku bilo ukupno 100 studenata, 26 djelatnika sudjelovalo je u Erasmus mobilnosti, a 40 studenata na inozemnoj stručnoj praksi – istaknula je prodekanica Begičević Redžep te dodala kako je FOI do sada sudjelovao u provedbi 56 međunarodnih projekata te je ostvareno partnerstvo sa 110 međunarodnih partnera iz 31 zemlje.

Uz prodekanicu za znanstveno istraživački rad i međunarodnu suradnju Fakulteta organizacije i informacije izv.prof. dr.sc. Ninu Begičević Ređep i pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslava Huđeka, predavanje je održala i voditeljica Ureda za međunarodnu suradnju FOI-a Izabela Oletić Tušek.

„O konkretnim projektima koji su se provodili ili koji su u tijeku provedbe govorili su predstavnici Prve gimnazije Varaždin: Irena Hajsok, Anamarija Melnjak i Ivan Lončar, a svoje iskustvo o praksi putem Erasmus programa predstavili su studenti FOI-a : Ivana Fojs i Nikola Markotić“.

Spomenimo, kako od pokretanja razmjene studenata u okviru programa Erasmus 1987. svjedočimo sve većoj otvorenosti u Europi zahvaljujući čemu je 9 milijuna ljudi iskoristilo mogućnosti za obrazovanje, osposobljavanje ili rad u okviru programa Europske unije, koja danas okuplja Erasmus+. Ova obljetnica sjajna je prilika za promišljanje o važnosti otvorenosti, međusobnog razumijevanja i solidarnosti. Europa nije ista kao prije 30 ili 60 godina, ali uvijek možemo učiniti više da je dodatno povežemo.