Odana počast poginulim pripadnicima 104. Brigade te poginulim antifašistima

OBJAVLJENO 08.05.2017.

Povodom 26. obljetnice ustrojavanja 104. Brigade Zbora narodne garde Hrvatske vojske jutros je na varaždinskom gradskom groblju izaslanstvo Varaždinske županije u kojem su bili zamjenici župana Alen Kišić i Alan Košić položilo vijenac i zapalilo svijeću kod spomen ploče podignute u njihovu čast.

Značaj i doprinos 104. Brigade je nemjerljiv, ona je bila temelj formiranja i drugih postrojbi na području Varaždinske županije, ali i šire. Obol koji je dala kroz Domovinski rat, osobito na glavnim pravcima operacija "Bljesak" i "Oluja" je velik, a životi poginulih pripadnika 104. Brigade su utkani u temelj slobodne i neovisne Republike Hrvatske.

Prvi zapovjednik Brigade te nekadašnji zapovjednik obrane Grada Varaždina, pukovnik Ivan Rukljić, podsjetio je na ratni put i djelovanje te slavne i hrabre varaždinske brigade.

- Vjerovali ili ne, na toj zadaći radila su samo tri čovjeka, brigadir Rožić, brigadir Hozmec i ja kao organizator koji sam iz Ministarstva obrane dobio zadatak da u roku od 28. travnja do 8. svibnja napravimo jednu novu postrojbu, tzv. mobilizacijsko ustrojavanje. Dan prije isteka roka završili smo sve poslove, a od pukovnika Braunergera iz Ministarstva obrane dobili smo ocjenu odličan, jer smo zaista taj posao odradili profesionalno. Brigada je najveći dio svog ratnog puta provela u zapadnoj Slavoniji i to od početka studenoga 1991. do početka srpnja 1992. godine, ukupno 8 mjeseci, gdje nikada nije napustila položaje – istaknuo je pukovnik Rukljić dodavši kako je Brigada časno obavila sve svoje zadaće kroz cijeli Domovinski rat, a naročito u operaciji Bljesak gdje je prva od svih postrojbi Republike Hrvatske izašla na granicu prema BiH.

Poslije polaganja vijenaca kod spomen ploče 104. Brigade, županijsko izaslanstvo je povodom Dana Europe i Dana pobjede nad fašizmom položilo vijenac i zapalilo svijeću kod Spomen kosturnice na gradskom groblju u spomen na sve preminule antifašiste koji su dali veliki značaj u obrani od fašističkog okupatora.

Zamjenik župana Alen Kišić izjavio je na gradskom groblju kako se danas prisjetio hrabrih hrvatskih branitelja, ali i svih boraca koji su sudjelovali u antifašističkoj borbi.

- Na varaždinskom groblju danas smo se prisjetili osnutka 104. Brigade Hrvatske vojske, 26. obljetnice ove slavne Brigade, čijih je tridesetak pripadnika poginulo, a više od dvjestotinjak je ozlijeđeno na njenom velikom ratnom putu koji je započeo oslobađanjem Varaždina i Bjelovara, a nakon toga sudjelovanjem u obrani Pakraca i Lipika te cijele zapadne Slavonije, da bi svoj ratni put i ratno sudjelovanje u Domovinskom ratu završilo u kolovozu 1995. godine nakon veličanstvenih pobjeda u Bljesku i Oluji. Isto tako, prisjetili smo se i obilježili Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe u organizaciji Udruge antifašističkih boraca, gdje smo se prisjetili velikog udjela antifašista iz naših područja, iz naših županija u II. svjetskom ratu, jer II. svjetski rat i antifašizam su temelj današnje suvremene Republike Hrvatske – naznačio je zamjenik Kišić.

Polaganju vijenaca pridružila se i Povjerenica Vlade Republike Hrvatske za Grad Varaždin Dragica Đula.