Službeni internet portal Varaždinska županija

Dani Varaždinske županije: povijesne postrojbe, degustacije autohtonih proizvoda i obilazak Županijske palače

OBJAVLJENO 09.09.2017.

Atraktivan program obilježavanja Dana Varaždinske županije privukao je u subotu, 9. rujna 2017., na Franjevački trg i na Stari grad u Varaždinu veliki broj građana.

U atriju Županijske palače je 12 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, udruga i zadruga, koji su čuvari tradicije, okusa i mirisa varaždinskog kraja, predstavilo autohtone proizvode.

Na štandu Ludbreške vinske ceste građani su kušali vina, OPG Mirka Franića predstavio je med i proizvode od meda, OPG Mladena Horvata voćna vina, Udruga za očuvanje tradicijske kulturne baštine Kučan Kučanski koščičjak, Udruga žena Vidovec Vidovečki gibanik, Udruga žena “Trnovečko srce” Trnovečku makovnjaču, Udruga kuhara Varaždinske županije Varaždinski klipič, Agroprom Patrčević bučino ulje, OPG Jurice Cafuka Varaždinsko zelje, OPG Darija Pocedulića heljdu, povrće je predstavila Poljoprivredna zadruga Varaždinsko povrće, a Mljekara Marina mliječne proizvode.

Veliki broj građana iskoristio je priliku i uz pratnju turističkog vodiča obišao Županijsku palaču te se upoznao s njezinim kulturnim vrijednostima. Županijska palača je prvi put bila otvorena za građane nakon obnove.

Za posebno atraktivan program pobrinuli su se pripadnici čak 16 povijesnih postrojbi iz svih dijelova Hrvatske, kao i Njemačke te Austrije. Nakon mimohoda ulicama Varaždina postrojili su se na Franjevačkom trgu ispred Županijske palače, gdje su podnijeli prijavak županu Varaždinske županije Radimiru Čačiću. Time je počeo susret povijesnih postrojbi, kojim Varaždinska husarska granična pukovnija obilježava deset godina rada.

U mimohodu ulicama sudjelovali su, uz domaćine iz Husarske pukovnije, Samoborska garda, Karlovačka građanska garda, Turopoljski bandijeri, Hrvatski sokol Osijek, Dubrovački trombunjeri, Keglevićeva straža Kostel, Gradska straža Bakar, Zrinska garda Čakovec, Križevačka djevojačka straža, Udruga 7. gardijska brigada Puma, Trenkovi panduri Požega, Udruga Ban Gašpar Alapić, Burgergarde Ravensburg Njemačka, Esterhazy husaren Loretto Austrija i Varaždinska građanska garda.

Husari su na Starom gradu izveli atraktivan program tijekom kojeg su pokazali grupno manješko jahanje te rad sa sabljom i kopljem s konja.

Zanimljiv program slijedi i poslijepodne. U 16.15 sati povijesne postrojbe će se okupiti na Korzu nakon čega slijedi mimohod sve do mosta na Dravi.

Prelazak mosta bit će u 17 sati uz pucnjeve iz topova, kubura, pušaka trombuna te uz glazbenu podlogu, a potom će uslijediti zajedničko druženje na području Dopšine grabe.