Službeni internet portal Varaždinska županija

Osnovnoj školi Petrijanec doniran vrijedni AVD uređaj

OBJAVLJENO 11.11.2014.

Varaždinska je županija zajedno s Varaždinskom agencijom za marketing i promidžbu i Zavodom za hitnu medicinu Varaždinske županije krajem 2013. godine pokrenula projekt „Što trebate znati o hitnoj medicinskoj službi“, te uz taj projekt aktivno provodi i mjere kojima se podržava Nacionalni program rano dostupne javne defibrilacije „Pokreni srce – spasi život“. Tako je provedena i edukacija učitelja i profesora Osnovne škole Petrijanec koju pohađaju 552 učenika, te je pokrenuta akcija da se automatski vanjski defibrilator postavi u tu školu zbog troje učenika s dijagnozom kardiološke bolesti.

Vrijedan AVD-uređaj danas je na korištenje ravnateljici Osnovne škole Petrijanec Draženski Skupnjak predao zamjenik ministra zdravlja prim.mr.sc. Marijan Cesarik, istaknuvši pritom kako 9.000 ljudi godišnje doživi akutno zatajenje srca koje najčešće završi smrću pa je zato donirani AVD-uređaj od izuzetne važnosti. - Hrvatsko kardiološko društvo preporuča da se što više takvih uređaja postavi na javnim mjestima kako bi se moglo reagirati i spasiti još veći broj života, a naša želja je da bude što više živih ljudi nakon takvih intervencija, jasan je bio zamjenik ministra zdravlja Cesarik.

Svečanom uručenju uređaja vrijednosti oko 20 tisuća kuna prisustvovao je zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić, koji je kazao da se nada da donirani AVD uređaj neće trebati biti upotrijebljen, ali da je dobro da je tu, te dodao kako je ovo sedmi uređaj takvog tipa u Varaždinskoj županiji i prvi u jednoj školskoj instituciji. - Želimo omogućiti na što većem broju frekventnih mjesta u Varaždinskoj županiji takav uređaj, tako da ćemo i nadalje biti aktivni sudionici ovog nacionalnog projekta. Drago mi je da je velik broj osoba prošao tečaj korištenja uređaja i oživljavanja među kojima su i učitelji i profesori Osnovne škole Petrijanec, što znači da je uređaj u pravim rukama, rekao je Kišić.

Prije svečanosti u Osnovnoj školi Petrijanec zamjenik ministra zdravlja prim.mr.sc. Marijan Cesarik posjetio je Opću bolnicu Varaždin, gdje ga je sanacijski upravitelj OB Varaždin Mladen Smoljanec informirao o pozitivnom poslovanju bolnice unatrag nekoliko mjeseci te mu predstavio projekt dogradnje Opće bolnice Varaždin.

Vezano uz nacionalni Program rano dostupne javne defibrilacije „Pokreni srce – spasi život“ i tečaj „Osnovne mjere održavanja života s upotrebom automatskog vanjskog defibrilatora“, Varaždinska je županija pokrenula, kao partner Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije i  Varaždinske agencije za marketing i promidžbu, projekt „Što trebate znati o hitnoj medicinskoj službi“  kako bi se educiralo stanovnike kada pozvati HMS, što će ih pitati medicinski dispečer te kako s njime razgovarati, što činiti do dolaska tima HMS, kako mu pomoći i zašto je to sve važno znati.  Projektom Varaždinska županija  želi uspostaviti temelj za upoznavanje javnosti o važnosti posjedovanja određenih znanja o hitnoj medicinskoj službi kojim se doprinosi kvalitetnijem radu hitne medicinske službe.

Osim spomenutih, uručenju donacije pratili su i saborski zastupnik Mario Habek, direktor tvrtke Kardian d.o.o. koja je donirala AVD-uređaj Milan Ljubotina, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb Varaždinske županije Ruža Jelovac, sanacijski upravitelj OB Varaždin Mladen Smoljanec i njegov zamjenik Nenad Kudelić, zamjenik ravnateljice Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Stjepan Čusek, nacionalna instruktorica tečaja za AVD i voditeljica Nastavnog centra Anđela Simić te načelnik Općine Petrijanec Vladimir Kurečić.

NAJČITANIJE NOVOSTI

Velik broj osoba prošao tečaj korištenja uređaja i oživljavanja među kojima su i učitelji i profesori Osnovne škole Petrijanec.

Alen Kišić, zamjenk župana