Službeni internet portal Varaždinska županija

Obilježavajući Međunarodni dan mladih zamjenik župana posjetio Odgojni dom Ivanec

OBJAVLJENO 12.08.2014.

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana mladih, zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić posjetio je Odgojni dom Ivanec, ustanovu koja gotovo 90 godina skrbi o mladim ljudima koji imaju problema u obrazovnom ili odgojnom procesu, a primio ga je ravnatelj Doma Saša Bezuh.

Od 2000. godine odlukom Ujedinjenih naroda diljem svijeta se obilježava Međunarodni dan mladih. Cilj tog dana je da se mladi uključe u društvo, da privuku pažnju o važnim pitanjima koja se tiču kvalitete života mladih i drugih globalnih pitanja te da se prepozna njihov potencijal i aktivni koraci u društvu. Čak šestina ukupnog stanovništva na zemlji čine mladi, stoga je važno donošenje odluka na međunarodnoj razini za njihov razvoj i ulaganje u budućnost.

Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku dobivenih popisom stanovništva, u Republici Hrvatskoj živi 795 tisuća mladih (18,5 % ukupnog broja stanovništva), što je za više od stotinjak tisuća mladih osoba manje nego prilikom popisa 2001. godine.

 -Iako je uobičajeno da se na ovaj dan ističu mladi ljudi koji su se istaknuli u svom djelovanju, a kojih mi u našoj županiji imamo jako puno, željeli smo ovim posjetom skrenuti pozornost i na one koji iz nekog razloga nisu takvi, ali isto tako i čestitati i zahvaliti ljudima u ovoj ustanovi koji vrlo vrijedno i predano rade kako bi ispravili te anomalije u ponašanju i usmjerili ih na pravi put, kazao je prilikom posjete Odgojnom domu Ivanec zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić i dodao kako mladi ponekad u tome uspiju, puno puta ne, te da smatra kako svaki mladi čovjek zaslužuje drugu šansu i drago mu je vidjeti da se korisnicima u Ivancu pruža sva stručna potpora kako bi se u tome uspjelo. - Lijepo je čuti da ima pozitivnih primjera u tome, i da dosta mladih ljudi prihvati i iskoristi tu drugu šansu, ali nažalost ima i puno negativnih gdje se ni uz stručni i vrijedni rad s njima ti problemi u ponašanju ne isprave i o tim mladim ljudima onda često čitamo na stranicama crnih kronika u novinama.

Ravnatelj Odgojnog doma Ivanec Saša Bezuh pojasnio je kako je Odgojni dom Ivanec ustanova za pružanje usluga smještaja, zbrinjavanja, odgoja, školovanja i radnog osposobljavanja te drugih oblika stručne pomoći maloljetnicima i mlađim punoljetnim osobama s poremećajima u ponašanju u dobi od 14-e do 21. godine života. Trenutno skrbe o 44 korisnika na cjelodnevnom smještaju, a najčešća kaznena djela koja su počinili su krađe, provale i sl. Odgojni rad se provodi u pet odgojnih grupa kroz definirane planove i programe, a provode ih stručni radnici; odgojitelji, psiholog, terapeuti za radno-okupacijske aktivnosti te medicinski tehničar. Praktična nastava odvija se u opremljenim radionicama uz pomoć stručnih učitelja i suradnika u nastavi, a provodi se u stolarskoj, metalskoj, elektro i tiskarskoj radionici.

Kišić je iskoristio prigodu i zahvalio zaposlenicima Odgojnog doma na odličnoj suradnji sa županijskim školama, prije svega na području učeničkog zadrugarstva jer se redovito uključuju u županijske projekte sa svojim proizvodima koje u sklopu svojih programa rade korisnici tijekom cijele godine, ali je i ukazao i na loše demografske podatke iz posljednjeg stanovništva. - Današnji dan prigoda je i da se nažalost još jednom susretnemo s lošim demografskim brojkama u našoj županiji, ovog puta u segmentu mladih, dakle osoba između 15 i 29 godina. Prema zadnjem popisu u tom je segmentu u županiji bilo 33.432 osobe ili oko 19 posto ukupnog broja stanovništva, što je pad od 12,5 posto u odnosu na popis stanovništva iz 2001. kada ih je bilo 38.204. To je dio statistike koja pokazuje da nam stanovništvo nažalost stari, i u tome nismo iznimka u odnosu na cijelu Republiku Hrvatsku, zaključio je Kišić.

NAJČITANIJE NOVOSTI

Svaki mladi čovjek zaslužuje drugu šansu i drago mu je vidjeti da se korisnicima u Ivancu pruža sva stručna potpora kako bi se u tome uspjelo.

Alen Kišić, zamjenik župana